President Uhuru Kenyatta on Wednesday, June 22, had a message to the married men over having ‘mpango wa kando’.

Speaking as he issued titles deeds to Kenyans at the Kenyatta International Convention Centre (KICC), the President said that the title deeds were a problem for some men.

The Head of State said that when some men were issued with title deeds, they forgot about their families and went out to look for other women.

“Shida ya title deed ni moja. Mzee akipata title deed anaona hii ni mali yake anasahau ako na jamii. Anasema anaenda kujenga nyumba na kuchukua loan lakini badala ya kujenga nyumba kwa bibi na watoto wake, pesa ikiingia akitoka benki akipitia mtaani hapo kidogo anakutwa na kengine hapo,” Uhuru said.

{President Uhuru issues title deeds in a past event.}

He urged the married men to change their ways and realise that the title deed was not theirs alone but for their families too.

“Anasahi yule aliwacha nyumbani. Mali inaisha unaacha familia na watoto wakiwa masikini. Jameni wazee tubadilike tujue ya kwamba hii cheti sio yako. Ni yako na watoto wako na bibi yako,” the President added.

President Kenyatta said that title deeds should be guarded so that they could also be of help to their lineage.

“Inatakikana tuichunge na tuilinde ndo watoto wa watoto wenu pia wawe na kitu ambcho watakuwa wanakukumbuka kujua ya kwamba hii tuliwachiwa na baba,” Uhuru stated.

The President spoke even as he launched the nationwide issuance of title deeds to land owners.